مرکز رشد - دانشگاه علوم پزشکی فسا

network

مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی فسا

 کتاب هنر کشف فرصت

راه‌اندازی و رشد کسب‌وکار از طریق نوآوری استراتژیک و تفکر تجسمی

 

          نویسنده: مارک اسنیوکاس - پارکر لی - مت موراسکی

          مترجم: خاطره دانشجووش

          ناشر: طنین قلم

          نوبت و سال چاپ: چاپ دوم –  ۱۳۹۷

          تعداد صفحه: ۱۶۸ صفحه 

          قطع: وزیری

          قیمت:  ۳۳۰۰۰ تومان

«هنرکشف فرصت» چگونگی استفاده از نوآوری استراتژیک و تفکر طراحی کسب‌وکار به منظور رشد کسب‌وکار موجود و خلق کسب‌وکار کاملا جدید است. این فرایند از طریق کشف فرصت‌ها در جهت تدوین استراتژی و تعقیب فرصت‌ها انجام می‌گیرد. تئوری‌های مدیریت استراتژیک چارچوبی را برای هدایت مسیر اندیشیدن ارایه و به ما کمک می‌کنند تا گزینه‌های مطلوب در زمینه مکان راه‌اندازی کسب‌وکار جدیدی و مسیر رسیدن به موفقیت را پیدا کنیم.

در گذشته، تمرکز کسب­‌و­کارها در مرحله­ راه ­اندازی بر محصول و بازار معطوف بود. به این ترتیب که افراد ابتدا محصولی را انتخاب می­‌کردند و سپس به دنبال پیدا کردن بازاری مناسب برای آن بودند. از دید آن‌ها موفق شدن در گرو قیمت رقابتی، تمایز کالاها و خدمات و همچنین جایگاه متمایز بازار بود. اما کسب­‌و­کارهای مدرن به­‌جای تمرکز بر کسب مزیت رقابتی، به تشخیص فرصت­‌های کسب­‌و­کار توجه دارند.   

در دنیای رقابتی امروز قبل از عرضه محصول، باید بازار مناسب را پیدا کرد. باید ببینید مردم چه می خواهند، به چه چیزهایی نیاز دارند و نیازهای فعلی آن‌ها چیست. سپس مطابق با نیازهای آن‌ها محصول را ارایه داد. افراد هوشیار بازاری را انتخاب می‌کنند که مردم آماده خرید محصولات آن باشند. پس بهتر است ابتدا فرصت‌های مناسب را شناسایی و پس از شناخت و ارزیابی فرصت، در جهت بهره­‌برداری از آن اقدام به کارآفرینی نمایید.

لازم به ذکر است که فرصت به معنی شناسایی بازار، نیازها و انتظارات تامین نشده­ مشتریان، دلایل خرید نکردن و همچنین دلایل نارضایتی مشتریان است. افراد باهوش این نوع نیازهای برطرف نشده مشتریان را کشف می‌کنند و سپس برای پیدا کردن راه‌حلی برای تامین این نیازها قدم برمی‌­دارند. روش مناسب برای رسیدن به موفقیت تنها تمرکز صرف بر شرکت نیست بلکه شامل خلق ارزش برای مشتریان، شرکت و کل شبکه ارتباطی کسب‌­و­کار نیز می‌شود. بدین منظور باید کالاها و خدماتی را به مشتریان پیشنهاد نمایید که رضایت‌مندی و رفع نیازهای آن‌ها را در پی داشته باشد.

aq11


کتاب «هنر کشف فرصت» به بررسی فرص‌ت­های کارآفرینانه، چگونگی را‌‌ه‌­اندازی کسب‌­و­کار و همچنین را‌ه‌های رسیدن به موفقیت می‌­پردازد. درک فرصت­‌های کارآفرینی به شما در راه­‌اندازی کسب­و­کار و رسیدن به موفقیت یاری می­رساند. چناچه نسبت به فرصت­های کارآفرینانه هوشیار نباشید، قابلیت­‌ها و توامندی‌های خود را از دست خواهید داد. این کتاب قصد دارد تا به شما در جهت را‌‌ه‌­اندازی و رشد کسب‌وکارتان کمک کند.

کتاب «هنر کشف فرصت» در پنج فصل شامل «نوآوری در کسب­‌و­کار»، «کشف فرصت­‌های رشد»، «تدوین استراتژی»، «راه‌اندازی کسب­‌و­کار جدید» و «کسب مهارت در تفکر طراحی کسب­‌و­کار» تدوین‌شده است. فصل‌های این کتاب به شیوه‌­ای طراحی شده‌­اند که تمام مسائل مرتبط با کسب‌­و­کار را از ابتدا یعنی شناسایی فرصت تا رسیدن به موفقیت در برگیرد.