مرکز رشد - دانشگاه علوم پزشکی فسا

network

مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی فسا

 

شرکت‌های معروف سال‌هاست که برای توسعه کسب‌وکارشان از برون‌سپاری نرم‌افزار استفاده می‌کنند و درواقع از همان روزهای اولیه‌ای که فعالیتشان را به‌عنوان استارت‌آپ شروع کردند از این روش استفاده کرده‌اند. بنابراین بدیهی است که چرا برون‌سپاری برای بسیاری از استارت‌آپ‌ها کارآیی داشته است. داشتن تخصص در برون‌سپاری فعالیت‌های متفرقه می‌تواند به‌راحتی کارآیی استارت‌آپ شما را افزایش دهد چرا که باعث می‌شود تیم داخل شرکت بتوانند ساعات بیشتری را به فعالیت‌هایی اختصاص دهند که به رشد شرکت مربوط می‌شوند. استخدام متخصصان حرفه‌ای در قبال حق‌الزحمه‌ای منطقی برای انجام فعالیت‌هایی که نیاز نیست لزوما داخل شرکت انجام شوند می‌تواند موفقیت یا شکست استارت‌آپ را رقم بزند.

در ادامه فهرستی از شرکت‌های فناورانه ی بزرگ و معروف را مشاهده می‌کنید که فعالیتشان را به‌عنوان یک استارت‌آپ شروع کرده‌اند و به شیوه‌ای استراتژیک از برون‌سپاری بهره گرفته‌اند.

 aq47

اپ سومو (AppSumo)

AppSumo وب‌سایتی است که معاملات روز را در اپلیکیشن‌های وب، ابزارهای دیجیتال و خدمات آنلاین توزیع می‌کند.

افتتاح شرکت: ۲۰۱۰ توسط نوح کاگان

فعالیت‌های برون‌سپاری شده: استخدام فردی برای ساخت دکمه paypal به قیمت ۵۰ دلار امریکا

موفقیت فعلی: امروز ارزش این شرکت ۲ میلیون دلار است و این شرکت یکی از طولانی‌ترین فهرست‌های مشترکان ایمیلی را در اختیار داشته و تقریبا ۷۰۰٫۰۰۰ مشترک دارد.

اسلک (Slack)

Slack یک ابزار مبتنی بر ابر برای همکاری تیم‌های داخلی است که به‌صورت اپلیکیشن موبایلی و وب‌سایتی قابل‌دسترسی است.

افتتاح شرکت: ۲۰۱۳ توسط استورات باترفیلد، اریک کاستلو، کال هندرسون و سرگی موراکوف

فعالیت‌های برون‌سپاری شده: این شرکت در روزهای اول فعالیتش یک شرکت طراحی را استخدام کرد تا به آن‌ها کمک کند با طراحی لوگو، اپلیکیشن‌های موبایلی و وب‌سایتی، و سایت بازاریابی طی شش هفته، نمونه اولیه محصولشان را به محصول نهایی تبدیل کنند.

موفقیت فعلی: این شرکت هم‌اکنون ۳ میلیارد دلار ارزش دارد و روزانه بیش از یک‌میلیون کاربر به آن مراجعه می‌کنند.

من خودم را برون‌سپاری کردم! به این صورت که از شرکت خارج شدم و به مدت بیش از سه ماه با تیم خودم کار کردم (شب‌ها روی کاناپه یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار می‌خوابیدم). وقتی برگشتم، یک نمونه اولیه در دست داشتم که کار می‌کرد و توانستم با آن تیم موسس شرکت را تکمیل کنم و سرمایه جذب کنم. این کار من مزایای دیگری هم داشت، ازجمله اینکه ماندن با تیم توسعه‌دهنده کم‌هزینه‌تر از ماندن در اینجا بود. بدین ترتیب زمان بیشتری برای راه‌اندازی شرکتم داشتم و همچنین توانستم به‌طور کامل روی محصولم تمرکز کنم چرا که عوامل کمتری بود که حواس من را پرت کنند.

اسکایپ (Skype)

اسکایپ یک اپلیکیشن موبایلی و وبی است که امکان چت تصویری و تماس صوتی را برای کاربران فراهم می‌کند.

افتتاح شرکت: ۲۰۰۳ توسط پریت کاسسلاو و جان تالین

فعالیت‌های برون‌سپاری شده: این شرکت از تیمی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در استونی استفاده کرد. شرکت‌های بسیاری هستند که به‌خصوص در روزهای اول کسب‌وکارشان ایده خوبی دارند اما افراد متخصصی برای اجرای ایده‌شان در اختیار ندارند. اسکایپ نیز متوجه این کمبود شد و با تیم توسعه در استونی همکاری نزدیکی برقرار کرد تا کسب‌وکارشان را توسعه دهد.

موفقیت فعلی: در سال ۲۰۱۱ شرکت به قیمت ۵/۸ میلیارد دلار به مایکروسافت فروخته شد.

 

واتس اپ (Whats app)

واتس اپ پلتفرمی است چندگانه که برای پیام‌رسانی فوری جهت تلفن‌های هوشمند طراحی‌شده است. این پلتفرم از اینترنت برای تماس‌های صوتی، تصویری و ارسال پیام‌های متنی، اسناد و ... استفاده می‌کند.

افتتاح شرکت: ۲۰۰۹ توسط جان کوئن و برایان اکتون

فعالیت‌های برون‌سپاری شده: در عمل تمامی فعالیت‌های مربوط به توسعه واتس اپ توسط توسعه‌دهندگان ساکن در شرق اروپا انجام‌گرفته است و تیم داخلی اروپا دراین‌باره می‌گویند «آن‌ها بهترین توسعه‌دهندگان دنیا هستند».

موفقیت فعلی: فیس‌بوک این شرکت فناورانه را به قیمت ۱۹ میلیارد دلار خریداری کرده است.

«تیمِ اسکواکر (Squawker) نمونه بسیار خوبی از تیم‌هایی است که نشان می‌دهند چگونه باید روی یک پروژه توسعه کار کرد. تیم اصلی این شرکت چندین دهه در زمینه فناوری مالی و تجاری تجربه دارد و بنابراین به‌خوبی قادر است پروژه را هدایت کند و هم‌زمان شرکایی را در داخل شرکت برای ایجاد یک تیم یکپارچه اجرایی گرد هم آورد.»

بیس کمپ (Basecamp)

بیس کمپ ابزاری مبتنی بر وب برای مدیریت پروژه است که بخش‌هایی مثل فهرست اقدامات، پیام‌رسانی به شیوه فروم، اشتراک فایل، پی گیری زمان و ... را انجام می‌دهد.

افتتاح شرکت: ۲۰۰۴ توسط جیسون فراید، کارلوس سگورا و ارنست کیم

فعالیت‌های برون‌سپاری شده: بیس کمپ از همان ابتدا بسیاری از فعالیت‌هایش را برون‌سپاری کرده بود. اصولا ابزار اصلی این شرکت به این دلیل ساخته شد که به تیم‌هایی که از هم دور هستند کمک کند تا همکاری نزدیکی باهم داشته باشند.

موفقیت فعلی: بیس کمپ بیش از ۱۵ میلیون کاربر دارد و ارزش تقریبی آن حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.

 گیتاب (Github)

گیتاب یک سرویس میزبانی آنلاین است که از سیسم ذخیره گیت (Git) استفاده می‌کند و تمامی کارکردهای مربوط به مدیریت کد سورس و کنترل نسخه توزیع‌شده گیت را به همراه چند ویژگی دیگر ارایه می‌نماید.

افتتاح: ۱۹۹۹ توسط تام پرستون – ورنرف کریس وانستراث و پی جی هیت

وظایف برون‌سپاری شده: در ابتدا موسسان این شرکت با یک متخصص کدگذاری به‌عنوان مشاور همکاری کردند و درنهایت او بک اند Gist را کدگذاری کرد که یکی از ویژگی‌های اشتراک‌گذاری گیتاب بود.

موفقیت فعلی: هم‌اکنون ارزش گیتاب ۲ میلیارد دلار امریکاست. در سال ۲۰۱۶ رتبه این شرکت در لیست صد شرکت Forbes Cloud چهارده بود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید برون‌سپاری مدت‌هاست که به رشد استارت‌آپ‌ها کمک می‌کند. با افزایش محبوبیت برون‌سپاری محبوبیت توسعه فرامرزی نیز به‌خصوص به‌سوی مناطقی چون امریکای لاتین افزایش می‌یابد. این منطقه اگرچه ممکن است تحت تاثیر عدم ثبات سیاسی و موانع دیگر قرار داشته باشند ولی همچنان رشد صنعت برون‌سپاری در آن ادامه دارد و گفته می‌شود این میزان ازنظر هزینه جهانی، در سال ۲۰۱۷ دو برابر خواهد شد. این پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به آمار تخمینی ۲۰۱۳ است که مطابق آن برون‌سپاری ۳/۵ درصد از هزینه جهانی را به خود اختصاص داده بود. گفته می‌شود در سال ۲۰۱۷ صنعت برون‌سپاری آمریکای لاتین درمجموع ۱۰ درصد کل هزینه جهانی را به خود اختصاص خواهد داد و پس‌ازآن نیز همچنان رشد خواهد کرد. بنابراین آمریکای لاتین بازار بسیار نویدبخشی برای استارت‌آپ‌هایی است که به دنبال زمینه‌ای برای برون‌سپاری هستند تا با استفاده از آن کسب‌وکار خود را توسعه دهند.